Az aszalógép kedvelt segítőtárs élelmiszerek egészséges, ízletes és hosszútávú tárolására. Az aszalógépben száríthatunk gyümölcsöt, húst, gombát és rengeteg egyéb élelmiszert is a hasznos összetevők megőrzésével, ráadásul szárított formában az élelmiszer tovább eltartható. Hogyan válasszunk minőségi gyümölcsaszalót?

Mutass többet

Hogyan működik a gyümölcsaszaló?

A gyümölcsaszaló egy különálló elektronikus eszköz, mely forró levegő segítségével lassan és alaposan szárítja ki az élelmiszert.

Információ:

Élelmiszert forró levegő segítségével szárítani akár légkeveréses sütőben vagy beépített sütőben is lehet. Az aszalógép használata azonban sokkal kényelmesebb.

Hogyan válasszunk gyümölcsaszalót?

A gyümölcsaszaló kiválasztásakor tartsa szem előtt az emeletek számát, a berendezés teljesítményét és a kiegészítő funkciókat.

Az aszalógép alakja és a szárító emeletek száma

  • Kerek gyümölcsaszaló – általában ez a legolcsóbb típus, előnye, hogy lehetséges hozzá utólag további szárítótálcákat venni, hátránya, hogy a motor az alsó részen található, ezáltal nem szárít egyenletesen, így szárítás során a tálcákat át kell pakolni
  • Négyszögletes aszalógép – előnye, hogy egyenletesen szárít és a kihúzható tálcáknak köszönhetően könnyen ellenőrizhető a szárítás folyamata, nem kell szárítás közben a tálcákat átpakolni, hátránya a magasabb ár

A tálcák száma a kerek és a szögletes szárítók esetében is 4 – 12 db.

A tálcák átmérője általában 23 – 44 cm.

A gyümölcsaszaló anyaga

A gyümölcsaszaló általában az alábbi két kivitelben készül:

  • Műanyag gyümölcsaszaló – általában kerek, előnye az alacsony ár és a könnyű karbantartás, hátránya a rövid élettartam
  • Rozsdamentes acél gyümölcsaszaló – általában négyszögletes, előnye a fokozott tartósság és a hosszú élettartam, hátránya magasabb beszerzési ára

A gyümölcsaszalók teljesítménye és bemeneti teljesítménye

A gyümölcsaszalók teljesítménye W-ban (Watt) kerül megadásra. A teljesítmény befolyásolja a szárítás idejét. A piacon kapható gyümölcsaszalók teljesítménye általában 250 – 850 W.

→ Az eszköz bemeneti teljesítménye befolyásolja az áramfogyasztást. A piacon általában 220 – 1000 W bemeneti teljesítményű gyümölcsaszalók kaphatók. Normál használatra ajánlott. min. 500 W bemeneti teljesítményű készüléket vásárolni.

→ A gyümölcsaszalók zajszintje általában 20 – 60 dB.


Praktikus funkciók és kiegészítők szárítókhoz

  • Forgótálca – a kerek aszalógépek esetében, segíti az egyenletes szárítást
  • Programok száma – a piacon kapható gyümölcsaszalók 1 – 8 programmal rendelkeznek, melyek szükség szerint állíthatók
  • Időzítő – a szárítás idejének beállítására szolgál
  • Hőmérséklet szabályozás – a szárítás hőmérséklete szükség szerint szabályozható
  • Automatikus kikapcsolás – a szárítás befejeztével vagy a készülék túlmelegedése után az aszalógép automatikusan kikapcsol
  • Infravörös sugárzás – moderní szárítási módszer infravörös sugárzás segítségével, a drágább modellekre jellemző
  • Speciális tálca – fűszernövények, lédús élelmiszerek stb. szárítására speciálisan kialakított tálca
  • Üvegtégelyek és flakonok – melyek segítségével a gyümölcsaszalóban joghurt is készíthető
TIPP!

Szükség esetén gyümölcsaszaló kiegészítők, póttálcák, üvegtégelyek és egyéb tartozékok gazdag választékából válogathat. Ha kifejezetten joghurtot szeretne készíteni, vessen egy pillantást a joghurtkészítőkre!

Paraméterek meghatározása
  • Címke
    Akció!
    ×
Akció
Steba ED 5 Aszaló Steba ED 5 Aszaló
Steba ED 5 Aszaló

Szárítson és tartósítson profi módon gyümölcsöket, zöldségeket, gyógy- és fűszernövényeket a Steba ED 5 aszaló használatával. Az 5 egymásba rakható tálcán nagy mennyiségű gyümölcs elfér. Az elektronikus hőmérséklet-szabályozásnak (40–70°C) és időzítésnek köszönhetően optimális aszalás érhető el. A digitláis kijelző és kezelőgombok segítségével egyszerűen beállítható.

Átvehető akár: 2024.4.4

Partnerünktől: MALL

Gyümölcsaszalók

Minőségi és praktikus gyümölcsaszalót keres? Hogyan szárítsunk helyesen élelmiszert? Adunk néhány tanácsot!

Hogyan szárítsunk gyümölcsöt?

  • A szárítandó gyümölcs nem lehet rohadt vagy penészes, a penész később akár tovább is terjedhet.
  • A gyümölcsöt ajánlott vékonyan felszeletelni, hogy a darabok ne essenek le a szárítótálcák lyukain át.
  • Fontos továbbá a szárítási hőmérséklet helyes beállítása (általában 42 ° C), hogy a gyümölcsben megmaradjanak a hasznos tápanyagok.
  • Szárítás után a gyümölcsöt száraz, légmentesen lezárt edényben tároljuk, hogy elkerüljük a nedvesedést és a bepenészedést.

Kerek és négyszögletes gyümölcsaszalókkal szárítótálcák és minőségi kiegészítők széles választékával várjuk olyan márkáktól, mint a Concept, a SENCOR, a G21, az ETA, a ROHNSON, a GUZZANTI stb.