Hogyan válasszunk túracipőt

Ahhoz, hogy minden kirándulást maximálisan élvezhess, minőségi és kényelmes kültéri cipőre van szükséged, amelyben a lábad úgy érzi magát, mint a pamut. A túracipő kiválasztását nem szabad alábecsülni, figyelembe kell venni a felhasznált anyagot, a cipő keménységét és nem utolsósorban nagyon fontos a megfelelő méret kiválasztása. Akár bokáig érő túrabakancsot, akár alacsony szárú túrabakancsot keresel vidéki túrázáshoz, akár klasszkus trekking bakancsot, vagy túracipőt, olvasd el az alábbi cikket, hogy megkönnyítsd a választást!

Hogyan válasszunk túracipőt

Milyen típusú túracipők közül választhatsz?

A terep nehézségétől és keménységétől, a túra hosszától, a cipő használatától és az évszaktól függően többféle alaptípusú túracipő közül választhat. Melyek ezek?

Az alacsony szárú túrabakancsok ideálisak könnyű túrázáshoz!

Ha leggyakrabban könnyű túrákat teszel a környéken, vagy hosszú sétákat teszel a kutyáddal, és nem mozogsz nehéz hegyi terepen, akkor elégséges lehet számodra az alacsony szárú túracipő is. Ezek a túracipők lehetnek bőr felsőrésszel, de leggyakrabban puha, légáteresztő szintetikus anyagokból készülnek, amelyek jól elvezetik az izzadságot. A cipő könnyű súlya nagyon kényelmessé teszi a cipőt még keményebb felületeken való gyalogláskor is.

  • könnyűek és légáteresztőek
  • széleskörű felhasználási területük van
  • nem nyújtanak megfelelő bokatámasztást
  • nem alkalmasak igényes hegyvidéki terepre

Az alpesi túrázáshoz elengedhetetlen a hegymászó túrabakancs!

Ha gyakran mozogsz sziklás, hegyvidéki vagy magashegyi terepen, mindenképpen olyan bokáig érő túracipőt válassz, amely a boka fölé ér, és megbízhatóan rögzíti azt. Nagy a bokaficam veszélye, ha alacsony túracipőt viselsz ezen a terepen. Az alacsony túrabakancsokhoz képest a túrabakancsok lényegesen tartósabbak, keményebbek és nagyobb támaszt nyújtanak a lábnak. Leggyakrabban bőrből készülnek, az olcsóbb modellek szintetikusak.

  • jól rögzítik a lábat és a bokát
  • ellenáll a nehéz sziklás terepen való gyaloglásnak
  • megerősített orral rendelkeznek
  • nagyobb súlyuk van

A túra szandál jó választás a nyári hónapokban!

A trekkingszandálok tartós, légáteresztő anyagokból készültek, és szilárd illeszkedéssel rendelkeznek, amely természetes terepen is képes támaszt nyújtani a lábnak. Elsősorban a nyári hónapokban fogja használni őket, alkalmasak a gázlókon való átkelésre is. A hegyekben és a nehezebb terepen inkább kiegészítő cipőnek alkalmasak, amelyet pihenés közben viselhetsz, és amely megadja a lábad számára a pihenést a merev lábbelikből. Nagyon praktikusak a zárt orrú szandálok, amelyek sziklás terepen is védik a lábujjakat.

  • szellősek és nagyon könnyűek
  • ideális kiegészítő lábbeli hosszú túrákhoz
  • nem alkalmasak igényesebb terepviszonyokhoz

Női, férfi vagy gyermek túracipőt keresel? A megfelelő méret a kulcs!

A túrabakancsokat rendeltetésük szerint 3 alapvető kategóriába soroljuk:

  • Női túracipő

A női kültéri cipők általában keskenyebbek és alacsonyabbak a férfi modellekhez képest, és a kisebb méretnek köszönhetően a cipők súlya is valamivel könnyebb. Általában 36-42-es méretben kaphatók.

  • Férfi túracipő

A férfi kültéri cipők általában szélesebbek és magasabbak is, ha bokamodellről van szó. Leggyakrabban a 40 - 47-es méretek közül választhatsz.

  • Gyermek túracipő

A kicsiknek szánt kültéri gyermekcipők anatómiailag úgy vannak kialakítva, hogy optimális alátámasztást biztosítsanak a gyermek lábának. A gyermek túracipő modellek 28-as és 35-ös méret között kaphatók.


Hogyan válasszuk ki a megfelelő méretű túracipőt? 

A túracipő kiválasztásakor a normál méreténél körülbelül 1 cm-rel hosszabb (azaz 0,5-1 számmal nagyobb) cipőt válassz. Miért ez az ajánlott? Terepen való gyalogláskor figyelembe kell venni, hogy a lábak általában megduzzadnak, a túrazoknik vastagabbak (egyesek két párt viselnek egymáson), és a lábnak elegendő hely kell, hogy szabadon mozogjon a bakancsban, így elkerülvén a hólyagokat és egyéb sérüléseket.

A legjobb, ha a túracipőt akkor próbáljuk ki, ha egyenetlen talajon, lejtőn stb. gyalogolunk. A lábfejnek szilárdan a cipőben kell maradnia, a lábujjak nem ütközhetnek a cipő orrához lefelé menet, a sarok nem súrlódhat. Próbáld fel a cipőt szorosan befűzve.

Ha hosszabb túrára indulsz, erősen javasoljuk, hogy csak olyan túracipőt viselj, amelyben már legalább néhány tucat kilométert megtettél. Ha új, "hordatlan" cipőben indulsz útnak, nagy a valószínűsége, hogy kellemetlen vízhólyagok alakulnak ki.

A túrabakancs keménysége feleljen meg a terep nehézségének!

Ne csak a cipő szabását, hanem a cipő és a talp keménységét is a a terep nehézségének megfelelően válaszd. Ökölszabályként elmondható, hogy minél nehezebb a terep, annál keményebb cipőre lesz szükséged. Hogy ötletet adjunk, itt egy útmutató, amely segít a választásban.

A túracipők keménysége Specifikációk és alkalmazások
A Puha gyaloglócipő könnyű terepre (pl. aszfaltozott vagy kavicsos utak, város, stb.)
A/B Közepesen puha túracipő erdei és egyéb puha felületekre, vagy a környék kevésbé igényes túráihoz.
B Keményebb talppal rendelkező cipő, amely könnyű és közepes hegyi terepen is használható. Nem nagyon alkalmas törmelékmezőkre.
B/C Kemény cipő nagyon tartós talppal, amely még a nehéz, sziklás hegyi terepen is ellenáll, ideális a túrabottal való gyalogláshoz.
C Nagyon tartós és erős cipő, amely a gleccseren és a hóban is megállja a helyét, alkalmas hágóvassal való használatára.

*A táblázat tájékoztató jellegű.

A túrabakancs anyagára és megfelelő membránjára is koncentrálj!

A túracipőknél arra is figyelni kell, hogy milyen anyagból készült a cipő. Ez nagyban befolyásolja a tartósságot, a légáteresztő képességet és a viselési kényelmet.

Milyen anyagokból készülnek a túracipők?

Általában a könnyű trekkingcipők felsőrésze szintetikus anyagból készül, míg a felsőrész általában bőr. Gyakran ezen anyagok kombinációját is láthatod.

  • Bőr túracipő - nagyon jól ellenáll a mechanikai sérüléseknek, megfelelő ápolással nagyon hosszú élettartamú, jól alkalmazkodik a láb formájához, puha és hajlékony. A nedvességnek is jól ellenáll, de rendszeresen kezelni kell jó minőségű impregnálószerrel. Általában drágább, mint a szintetikus lábbelik.
  • Szintetikus lábbeli - nagyon légáteresztő, gyorsan szárad, de nem annyira ellenálló a mechanikai sérülésekkel szemben, éles terepen elszakadhat vagy kilyukadhat. A nedvességgel szemben is kevésbé ellenálló.
  • Bőr és szintetikus anyagok kombinációja a túracipőkben - leggyakrabban az olcsóbb túrabakancsokban használják, a felsőrész bőr, a bélés általában textil. Ez kompromisszum a minőség és a vételár tekintetében.

A túracipő membránja vízállóságot és kiváló légáteresztő képességet biztosít!

A membránnal ellátott túracipők lényegesen ellenállóbbak a nedvességgel szemben, a cipő vízálló és légáteresztő, így nincs túlzott izzadás, és a lábak szárazak. A membránnak köszönhetően a túracipő viselésekor a kényelem jelentősen nagyobb. Leggyakrabban kiváló minőségű Gore-Tex membránnal találkozhatsz.



Információ: A lábbeliápolás nagyon fontos, különösen a túracipők esetében! A minőségi impregnálás meghosszabbítja a cipő élettartamát, és ellenállóvá teszi a cipőt a nedvesedéssel szemben még zord körülmények között is!


Gyakran ismételt kérdések a túracipő kiválasztásakor

Hogyan kell ápolni a túrabakancsot?

A túrabakancsokat minden egyes igényes kirándulás után gondosan meg kell szárítani (nagy előnye a kivehető bakancsbélés), meg kell tisztítani és impregnálni. A felsőrésztől függően használhatsz impregnáló spray-t (szintetikus cipőknél) vagy viaszt (bőrcipőknél).

Mi az a Vibram?

A Vibram egy olyan cég, amely minőségi talpakat gyárt, különösen túracipőkhöz. A Vibram talpak a bevált gyártók minőségi túra- és trekkingcipőinek széles skáláján megtalálhatók, és népszerűek a minőségi kivitelezés, a tartósság és a magas viselési kényelem miatt.

Milyen zoknit viseljünk a túrabakancshoz?

Nemcsak a minőségi lábbeli, hanem a zokni is meghatározza a túrázás kényelmét. Lélegző anyagokat kell választani, amelyek megtartják az alakjukat, a zokninak tökéletesen kell illeszkednie a lábra. A zokni magassága is fontos, és annak túl kell nyúlnia a cipő szélén. A merinó gyapjú zoknik nagyon népszerűek, mivel jól ellenállnak a szagoknak.