WLAN vs. Wi-Fi

  • A WLAN a Wireless Local Area Network (vezeték nélküli helyi hálózat) rövidítése.
  • Wi-Fi azaz a „Wireless Fidelity“ – az IEEE által kifejlesztett vezeték nélküli mikrohullámú kommunikációt megvalósító szabvány közkeletű elnevezése. A Wi-Fi a WLAN-hálózatok egyik része, egészen pontosan az IEEE802.11 szabvány, amely mostanra a legelterjedtebb típusú WLAN-hálózattá vált. A Wi-Fi-kompatibilis eszközök teljesítik a Wi-Fi Alliance kompatibilitási és minőségi tesztjét. Manapság a WLAN és a Wi-Fi gyakorlatilag ugyanazt jelenti, mert a Wi-fi a legelterjedtebb WLAN szabvány.
  • Megvalósításai:
  • 802.11a

5GHz-es frekvenciasávban működő eszközök; Előnye a nagyobb távolság és sávszélesség, viszont jellemzően csak pont-pont kapcsolatokra használják és az ehhez használható eszközök általában drágábbak. Különösen fontos az optikai rálátás a két pont között.

  • 802.11b

2,4GHz-es tartományban működő eszközök; hatótávolsága a terepviszonyoktól függően széles skálán mozoghat, lényegesen kisebb mint a 802.11a, pont-multipont kapcsolatoknál 1 km-es sugarú körön belülre szokták tervezni.

  • 802.11g

2,4GHz -en működő eszközök, a 802.11b-vel sok tekintetben megegyezőek, a routerek nagy része mindkettőt támogatja. Előnye, hogy nagyobb sávszélességet képes átvinni, hátránya pedig, hogy a távolság növekedésével lényegesen romlik a hatásfoka és érzékenyebb az interferenciára.

  • 802.11n (Wireless N)

A Wireless N szabvány természetesen kompatibilis Wireless A, Wireless B, Wireless G szabványokkal, de ha két Wireless N berendezést kapcsolunk össze, akkor akár 12-szer gyorsabb eredményt kaphatunk a Wireless G szabványhoz képest. Alkalmas médiaalkalmazásokhoz, használhatjuk játékra, online videózásra, VOIP célokra. A szabvány OFDM-et használ. Az OFDM rendszerekben egy 10, 20 vagy 40MHz-es nagysebességű vivőt 52 szubvivőre osztanak, 300KHz-es távolságokban elhelyezve ezeket. Ezek egymással parallel módon tehát egy időben kerülnek átvitelre. Ebből az 52 szubvivőből 48 szolgál adatok szállítására, a fennmaradó négyet pedig a vevők fázis szinkronizációjára használják. Ezt a megoldást COFDM-nek (COFDM – Coded Orthogonal Frequency Division Multiplexing – kódolt ortogonális frekvenciaosztásos multiplexálás) hívják.